رئیس اتحادیه فخاران استان تهران با اشاره به بالا بودن هزینه تولید آجر در کشور گفت: عدم پرداخت تسهیلات نوسازی خطوط تولید آجر از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها باعث افزایش هزینه تولید و کاهش میزان تولید آجر شده است.

مرتضی منبع‌چی  در مورد مشکلات تولید‌کنندگان آجر در کشور اظهار داشت: در حال حاضر کارخانه‌های تولید آجر با دو پنجم ظرفیت خود فعال هستند که 30 درصد دلیل این کاهش تولید به کاهش تقاضا و 70 درصد بقیه به مسائل تولید مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار شد تجهیزات خطوط تولید آجر نوسازی شود ولی تسهیلات مالی جهت این کار پرداخت نشد.

وی توضیح داد: قرار بود حدود 6 هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص یابد تا از این طریق، نوسازی تجهیزات خطوط تولید و بهینه‌سازی مصرف انرژی صورت گیرد.

منبع‌چی با بیان اینکه علی‌رغم عدم پرداخت این تسهیلات، قیمت انرژی باز هم افزایش یافت، گفت: از ابتدای امسال، قیمت هر متر مکعب گاز 10 تومان و قیمت برق نیز 10 درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، قرار بود در مورد صنعت آجر نیز قیمت ترجیحی انرژی اعمال شود که در حال حاضر این مسئله نیز اجرا نمی‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت نقش کارخانه‌های صنعتی در اشتغال‌زایی کشور، گفت: در حال حاضر برخی تولید‌کنندگان آجر با دام‌پینگ، محصولات خود را با قیمتی پایین‌تر از سایر کارخانه‌ها عرضه می‌کنند و باعث زیان کارخانه‌های دیگر می‌شوند.

رئیس اتحادیه فخاران استان تهران ادامه داد: اصفهان به یک قطب تولید آجر در کشور تبدیل شده که محصولات کارخانه‌های واقع در این استان با قیمتی پایین‌تر نسبت به کارخانه‌های دیگر عرضه می‌شود و این در حالی است که هزینه کارگر، مالیات و سایر هزینه‌های تولید در شهری مانند تهران بسیار بالاتر است.

به گفته وی، مشکلات صنعت آجر در دولت‌های قبل بارها از طرف تولید‌کنندگان به مسئولان اعلام شده ولی در نهایت با لبخند و وعده بی سرانجام مسئولان روبرو بوده‌ایم و به این صنعت کمکی نشده است.